Serigraf Baskı Etiket; özellikle sanayi ve elektronik sektörlerde çok fazla tercih edilen bir etiket türüdür. Serigraf Baskı en çok kullanılan baskı teknikleri arasında yer almaktadır. Serigraf baskı; aşamalı bir sistemdir. İlk önce etiketleriniz için grafik çalışması yapıyoruz. Bu aşamadan sonra  vektorel olarak hazırlanan çalışmalari film haline getiriyoruz. Her renk için ayrı film çalışması yapıyoruz. Bu filmleri, daha sonra capillex emulsion film aracılığı ile ipek şablonlara aktarıyoruz. İpek şablonlara aktarma işleminde sonra baskı aşamasına hazır hale gelir. İpek şablonlar üzerine serigraf mürekkep dökülür ve ragle aracılığı ile baskı yapılır. İşlemlerin zaman ve işçilik gerektirdiği kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Ve bir adet etiket için ya da bin adet etiket için farketmeden bu işlem aynı şekilde başlangıç aşamasında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle adet miktarı az olan ürünlerde bu sistem yüksek maliyetli olmaktadır.

Günümüzde gelişmiş dijital baskı makinaları sayesinde natural alüminyum üzerine; çok renkli baskı etiketler üretilmektedir. Serigraf baskının yerini aldığı düşünülse de bu sistemin yerini tutmamaktadır. Serigraf baskının en büyük özelliklerinden biri de kullanılan çift kompenantlı boyalarıdır. Baskı sonrası metal etiketler +180 derece fırınlanmakta ve bu şekilde baskı ile malzeme özleşmektedir. Özellikle uzmanlaştığımız metal etiket, plastik etiket ve çıkartma etiketler üzerine serigrafi baskı yapmaktayız. Serigraf baskı etiket imalatında kullanılan malzemeler ve baskının özelliği; renklerin çok daha uzun ömürlü olmasını özellikle güneş-yağmur gibi dış şartlara dayanıklı etiketler olmasını sağlamaktadır.  Serigraf baskının; dijital baskı ya da ofset baskıdan farkı ise; kullanılan mürekkeptir. Bu mürekkep çift karışımlıdır.
Dış mekan uygulamalarda dayanıklıdır ve güneş ışığında solma olmaz. Ağır şartlar altında çalışan parça ve malzemeler için en uygun baskı şeklidir.

Neden Serigraf baskı sistemi metal etikette tercih edilir ?

  • Isıya karşı direnci olması
  • Kırılabilirliğinin az olması
  • Boyanın dayanıklılığı
  • Montaj kolaylığı
  • Tüm hava şartlarına karşı dayanıklı olması
  • Seri numarası, imal yılı vb bilgileri daha sonra müşterinin kendisinin işleyebilmesi