Serigraf Baskı; özellikle metal etiket ve leksan etiket baskı türlerinde oldukça fazla kullanılan bir baskı sistemidir. Baskı teknikleri arasında en yaygınıdır. Serigraf baskı aşamalı bir sistemdir. Firmamız bünyesinde ilk önce grafik tasarım çalışmaları yapıyoruz ve vektörel olarak hazırlanan çalışmaları film haline getiriyoruz. Bu aşamadan sonra filmleri capillex emulsion film aracılığı ile ipek şablonlara aktarıyoruz. Her renk için ayrı film çalışması yapıyoruz. Bu nedenle adet miktarı az olan ürünlerde bu sistem yüksek maliyetli olmaktadır.

Günümüzde gelişmiş dijital baskı makinaları sayesinde naturel alüminyum üzerine; çok renkli baskı etiketler üretilmektedir. Ancak her ne kadar gelişmiş sistemler olsa da serigraf baskının yerini alamamaktadır. Serigraf baskının en büyük özelliklerinden biri de kullanılan çift kompenantlı boyalarıdır. Baskı sonrası metal etiketler +180 derece fırınlanmakta ve bu şekilde baskı ile malzeme özleşmektedir. Özellikle uzmanlaştığımız metal etiket, plastik etiket ve çıkartma etiketler üzerine serigrafi baskı yapmaktayız. Böylece renklerin daha canlı ve uzun ömürlü olması gereken işlerde serigrafi baskı tercih edilmelidir. Serigraf baskının; dijital baskı ya da ofset baskıdan farklı kullanılan mürekkeptir.

Dış mekan uygulamalarda dayanıklıdır ve güneş ışığında solma olmaz. Ağır şartlar altında çalışan parça ve malzemeler için en uygun baskı şeklidir.

Serigraf Baskı Sistemi Özellikleri

Isıya karşı direçlidir.
Kırılgan olmaması
Üzerindeki boyanın dayanıklı olması
Montaj kolaylığı sağlaması
Tüm hava şartlarında kullanılabilir olması
Seri Numarası, imal yılı gibi bilgilerin metal etiket üzerine kullanıcı tarafından işlenebilir olması